Outotec ja Comatec
Kaivosteknologian etulinjassa
Kaivos- ja metalliteollisuudessa toimiva Outotec luottaa perussuunnittelussaan Comatecin ammattilaisiin voidakseen itse keskittyä omiin vahvuuksiin teknologiatoimittajana.
Outotecin Base Metals -divisioonan Engineering -yksiköstä vastaavan johtajan Tuomo Sipilän mukaan erityisesti sillä, että keskenään yhteistyötä tekevät ihmiset tuntevat toisensa, on suuri merkitys työn onnistumiselle. Outotec vaatii kumppaneiltaan innostusta ja sitoutumista pitkäjänteiseen työhön taatakseen tuotteidensa laadun.
Base Metals -divisioona tarjoaa metallurgista prosessiteknologiaa kuparin, nikkelin, sinkin, jalometallien ja ferroseosten tuotantoon. Lähes puolet maailman kuparista tuotetaan käyttämällä divisioonan maailmankuulua liekkisulatusteknologiaa.
Comatecissa tehdään Outotecille pääasiassa laitekohtaista hydrometallurgista mekaniikka-, koneautomaatio- ja konesähköistyssuunnittelua sekä osallistutaan käyntiinajoon. Outotecin ja Comatecin asiantuntijoiden kumppanuudella on juurensa jo 1970-luvulla.
– Joustavaan yhteistyöhön kuuluu asiakkaan työkalujen, toimintatapojen ja tuotteiden tunteminen. Kumppanuus edellyttää myös kiinnostusta toiminnan kehittämiseen. Olemme ilolla huomioineet comateclaisten proaktiivisuuden, Tuomo Sipilä sanoo.
Kumppanien kanssa kohti tulevaisuutta
Siitä huolimatta, että Outotecillä on suunnitteluyksikkö jokaisessa divisioonassaan, se haluaa yrityksenä keskittyä rooliinsa teknologiatoimittajana. Tämän vuoksi Outotec tarvitsee oman engineering-toimintansa vahvistamiseksi alihankkijoiden verkostoa. Sipilä korostaa suuntauksen ja asiakkaiden tarpeiden olevan kohti laajempia kokonaisuuksia. – Tavoitteena on, että voisimme määritettyjen laitteiden osalta antaa enemmän kokonaisvastuuta myös kumppaneille. Haluamme silti, että projektit johdetaan meillä ja että laitteiden kehitysvastuu pysyy meillä.
Outotec on panostanut voimakkaasti tutkimus- ja kehitystoimintaan Porissa ja Frankfurtissa sijaitsevissa tutkimuslaitoksissaan. Tutkimustoiminnan laajuudesta kertoo, että Porin metallintutkimuslaitos työllistää 200 henkeä.
– Kun asiakkaat alkavat miettiä laitosinvestointeja, he lähettävät meille näytteet. Tutkimme ne ja varmistamme, millainen prosessi niihin parhaiten soveltuu, Sipilä kertoo.
Outotecissä on viime vuodet aktiivisesti kehitetty omaa toimintaa, eikä taantuman uskota tuovan suuria muutoksia. Sen sijaan tulevaisuuteen halutaan valmistautua yhdessä kumppaneiden kanssa. Viime aikoina on näkynyt valonpilkahduksia myös talouselämässä, kun metallien hinnat ovat lähteneet varovaiseen nousuun. – Yhdessä verkostomme kanssa voimme tehostaa toimintaamme ja olla entistä paremmassa iskussa, kun nousu taas alkaa, Sipilä tuumaa.
| |
Outotec Oyj
Outotec Oyj kehittää ja myy koko tuotantoketjun kattavaa teknologiaa kaivos- ja metalliteollisuudelle sekä muulle prosessiteollisuudelle. Yhtiö toimii 21 maassa ja työllistää maailmanlaajuisesti noin 2 500 henkeä. Aiemmin Outotec tunnettiin Outokumpu Technology -nimellä.

Tuomo Sipilä

|