Henry Suojanen, Comatec Mobilityn hallituksen jäsen.

Muuttunut maailmantilanne luo kysyntää uudenlaiselle osaamiselle

Muuttunut maailmantilanne luo uudenlaisia tarpeita maanpuolustukseen ja samalla mullistaa myös kaupallisten toimijoiden pelikenttää. Esimerkiksi puolustusvälineteollisuuden ja kyberturvallisuuden tuotteiden ja palveluiden kysyntä on viime vuosina lisääntynyt, mikä näkyy myös Comatecin palvelutarjonnassa.

Comatec Group tarjoaa suunnittelu-, projektinhallinta- ja asiantuntijapalveluita muun muassa meri- ja prosessiteollisuuteen, hyötyajoneuvojen ja työkoneiden valmistajille, teollisuusautomaatioon, konemodernisointeihin ja materiaalinkäsittelyyn sekä tuotantojärjestelmiin, voimalaitoksiin ja kattiloihin liittyviin projekteihin.

Pitkä kokemus näiltä toimialoilta toimii referenssinä, kun esimerkiksi puolustusteollisuudessa kehitetään uusia ratkaisuja tämän päivän tarpeisiin.

– Minkä tahansa maan puolustamiseen tarvitaan maalla, merellä ja ilmassa liikkuvia koneita, ja itse ainakin näen paljon yhtäläisyyksiä niiden ja esimerkiksi kaivosolosuhteisiin räätälöityjen työkoneiden suunnittelussa. Puolustustekniikan laitteissa yhdistyvät suunnittelun eri osa-alueet kuten mekaniikkasuunnittelu, sähkö- ja automaatio- sekä tietotekniset ratkaisut, ja meiltä tätä osaamista löytyy saman katon alta, Comatec Industrial & Marine Oy:n hallituksen jäsen Reko-Antti Suojanen sanoo.

Suojanen toimii Suomen, USA:n ja Kanadan välisen jäänmurtajayhteistyön, ICE Pact -hankkeen, kansallisena koordinaattorina omaten pitkän kokemuksen meriteollisuuden ja erityisesti arktisen alueen laivanrakennuksen parissa.

Kyberturvallisuus huomioidaan kaikessa suunnittelussa

Lähes poikkeuksetta kaikissa tämän päivän teknisissä laitteissa on ohjelmistoja ja tietotekniikkaa, jotka ovat alttiita myös ihmisen haittamielessä aiheuttamille toimintahäiriöille. Comatecissa kyberturvallisuus on jo pitkään huomioitu kaikessa suunnittelussa.

– Suunnittelun lähtökohta on, että koneet ja laitteet toimivat luotettavasti kaikissa olosuhteissa eikä niitä myöskään voi ottaa ei-toivotun tahon toimesta käyttöön. Parhaiten tämä toteutuu, kun kyberturvallisuus on mukana tuotekehityksessä ensimmäisistä luonnoksista alkaen. Teknologiat kehittyvät tälläkin osa-alueella hurjaa vauhtia, ja on hienoa, että saamme olla asiakkaidemme rinnalla kehittämässä uusia ratkaisuja kyberturvallisuuden haasteisiin eri toimialoilla, Comatec Mobility Oy:n hallituksen jäsen Henry Nieminen sanoo.

Niemisellä on pitkä kokemus puolustusteollisuuden ja informaatioteknologian parista, ja hän on erityisesti perehtynyt kyberturvallisuuden kysymyksiin. Aiemmin urallaan Nieminen on toiminut muun muassa Insta Groupin toimitusjohtajana.

Ketterä päätöksentekokulttuuri auttaa sopeutumaan muuttuvaan toimintaympäristöön

Muuttuva toimintaympäristö ja geopoliittinen liikehdintä maailmalla asettavat yritykset uusien tilanteiden eteen. Samalla, kun pitää mukautua nopeastikin muuttuviin asiakastarpeisiin, on syytä ennakoida tulevaa. Nykytilanteeseen liittyy uhkia, mutta toisaalta myös paljon mahdollisuuksia.

– Tulevaisuuden ennustaminen sinänsä on todella vaikeaa, sillä toimintaympäristö tuntuu juuri nyt muuttuvan hurjaa vauhtia. Comatecin etuina muuttuvassa maailmantilanteessa pidän halua ja rohkeutta katsoa tulevaisuuteen ja ketterää päätöksentekokulttuuria. Yhtiön uusi organisaatiorakenne ja osaamispohjainen toimintamalli tukevat näitä ominaisuuksia erittäin hyvin, minkä lisäksi perusasiat kuten suunnittelutyön korkea laatu, projektien valmistuminen aikataulussa ja asiakaskeskeinen ajattelutapa ovat kunnossa, Suojanen sanoo.

Henry Niemisen mukaan pitkäaikaiset asiakassuhteet ovat keskiössä, kun luodaan uutta ja haetaan menestyksen avaimia muuttuvassa toimintaympäristössä.

– Meillä on lukuisia asiakkaita, joiden kanssa yhteistyötä on tehty jo vuosia. Yhteisten projektien myötä olemme rakentaneet luottamuksellisia suhteita ja oppineet toistemme tavoista toimia – keskeisiä tekijöitä kun halutaan aidosti kehittää uusia ratkaisuja asiakasyritysten tarpeisiin. Toivon, että tulevaisuudessakin saamme tehdä yhteistyötä mahtavien kumppaneidemme kanssa, hän toteaa.

Artikkeli on julkaistu Tekniikka & Talous -lehdessä 9.5.2025.